Asp net Veri Çekme Botu Yapımı

Bu dersimizde sizlerle Asp net Veri Çekme Botu nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Bu bot ile url 'sini girdiğiniz sitenin title ve içeriğini nasıl çekiceğinizi öğreneceğiz. Hemen bunu bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Örneğimizde bir adet button,  4 adet textbox bulunmaktadır.

 

        string adres1 = TextBox2.Text;

        WebResponse cevap1;

        WebRequest istek1 = HttpWebRequest.Create(adres1);

        cevap1 = istek1.GetResponse();

        CultureInfo tr = new CultureInfo("tr-TR");

        StreamReader donenbilgi1 = new StreamReader(cevap1.GetResponseStream(),  Encoding.GetEncoding(tr.TextInfo.ANSICodePage));

        string gelen1 = donenbilgi1.ReadToEnd();

        int titlebaslangic = gelen1.IndexOf("<title>") + 7;

        int titlebitis = gelen1.Substring(titlebaslangic).IndexOf("</title>");

        TextBox3.Text = gelen1.Substring(titlebaslangic, titlebitis);

Yukarıdaki örnekte TextBox2.Text; girilen url deki sitenin title yani başlık kısmı çekilmekte ve  TextBox3.Text yazdırılıyor. Kodlarımızın içeriğini inceleyelim.    CultureInfo tr = new CultureInfo("tr-TR");   StreamReader donenbilgi1 = new StreamReader(cevap1.GetResponseStream(), Encoding.GetEncoding(tr.TextInfo.ANSICodePage)); bu kısım türkçe karakter hatalarını düzentmek için kullanılmaktadır.  int titlebaslangic = gelen1.IndexOf("<title>") + 7; bu kısımda <title> kodunu gördüğün yerden itibaren yazıları çek ama ilk 7 karakter olan <title> alma almına gelmektedir.   int titlebitis = gelen1.Substring(titlebaslangic).IndexOf("</title>"); bu kısım ise </title> kodu görene kadar yazıyı çekmeye devam et  anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki kodları kullanarak kendinize istediğiniz siteden veri çekebilirsiniz. Bunu için yapmanız gereken tek şey siteleri iyi analiz ederek. Nerden çekmeye başlayıp nerede bitireceğinizi iyi yorumlamanız. Tabiki bunu yapmak için biraz kodlamayı bilmeniz gerekli.


Kategoriler : Asp.net
Etiketler : Asp net dersleri

Webbilgileri.com' da bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız. Ders Ekle linkmizi kullanabilirsiniz.
4 Adet Yorum Bulunmaktadır.
Yazan : Admin
Tarih :10.11.2012 14:49:01
--- int titlebaslangic = gelen1.IndexOf(""); int titlebitis = gelen1.Substring(titlebaslangic).IndexOf("");--- siteyi iyi inceleyip kodlarda nereden nereye çekeceğinizi iyi belirlemeniz gerekli. Bunu .aspx uzantılı sayfalardada yapabileceğinizi düşünmekteyim.
Yazan : ahmet yiğit
Tarih :03.10.2012 13:54:10
Merhabalar, .aspx uzantılı bir siteden veri çekmeyi nasıl sağlayabiliriz? yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Yazan : halil yumuş
Tarih :22.01.2014 19:08:15
bu kodları kullandım adres kısmında http://adres:port/a.html yazdıgımda Webexception was unhandled by user code die hata alıyorum neden
Yazan : admin
Tarih :10.03.2014 11:14:47
http://adres:port/a.html yazdığınız url sorun olabilir. Bu örnekle php bir siteden veri çektim. başlangıç ve bitiş noktalarında dikkat edin.
« 1 » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :