CSS Global Stil Şablon

Global Stil Şablonları bir önceki örnekte yaptığımız h2 etiketinin tüm sayfada aynı özellikte olması istendiğinde kullanılır. Bunu için Stil Şablon özellikleri sayfanın başlangıcında (<head></head> etiketleri arasında) tanımlanmalıdır. Örnek ile biraz daha ayrıntılı inceleyelim. 
 

Html Etiketi Etiketin Web Sayfasındaki görüntüsü
<html> <head> 
<title>Css</title> 
<style type="text/css"> 
<!-- h2 {font-size:30pt; color:red} --> 
</style> 
</head> <body> 
<h2>Web Bilgileri</h2> 
</body> </html>

Web Bilgileri

  Yukarıdaki örnekte Sayfa içerisinde kullanacağımız tüm h2 etiketlerinin özelliklerini sabitlemiş olduk. Yani sayfa içerisinde nerede kullanırsanız kullanın h2 etiketinin stil özellikleri hep aynı olacaktır. Yazım kurallarına biraz değinirsek, Stil Şablon tanımlamaları <head> </head> etiketleri arasında <style type="text/css"> ile başlayıp </style> ile bitmelidir. <!-- Etiketi Css’den anlamayan tarayıcıların bu kısmı geçmesini sağlıyoruz. Bu saklama işlemi --> etiketi ile son bulur.

Bağlantılı Stil Şablon

 Global stil şablonu ise sitemiz içerisindeki tüm sayfalarda aynı stil özelliklerini kullanmak istediğimizde kullanabiliriz. Şöyleki;

Her zaman olduğu gibi stillerimizi yukarıda örneklerini verdiğimiz şekilde hazırlarız. Fakat bunu html dosyamızın içerisinde değil de boş bir sayfaya yazarız. Sonra onu kaydederken css uzantılı bir şekilde kaydederiz. Ardından da html dosyamızın içerisine yine <head> </head> etiketleri arasına <link rel="stylesheet" type="text/css" href="dosya_ismi.css"> şeklinde ekleriz. Şimdi hemen bir örnek verelim.

h1 {font-size:13pt; color:green}h2 {font:20pt; color:blue}

h3 {font-size:15pt; color:red}

    Bu dosyamızı stil.css olarak kaydedelim. Şimdi de html dosyamıza gelelim. Html dosyamızın kodları da şu şekilde olmalıdır.

Html Etiketi Etiketin Web Sayfasındaki görüntüsü
<html> <head> 
<title>Css</title> 
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css"> 
</head> <body> 
<h1>Web Bilgileri</h2> 
<h2>Web Bilgileri</h2> 
<h3>Web Bilgileri</h2> 
</body> </html>
Web Bilgileri 
Web Bilgileri 
Web Bilgileri

 

Html  dosyasının kodları arasında geçen <link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css"> kodu stil.css dosyasındaki stil özelliklerini kullanmamızı sağlar. Bu kodu istediğimiz diğer html dosyalarına da eklediğimizde orada da kullanabiliriz. Böylelikle her sayfada stil özellikleri tanımlamamış, başlangıçta tanımladığımız stil özelliklerini kullanarak hem koddan tasarruf etmiş oluruz hem de paradan :) Biz bundan sonraki tüm Stil Şablon örneklerimizde Global Stil Şablonu kullanacağız. Bu yüzdenCss ile Html dosyalarımız beraber olacak böylece de konuyu kavrama ve anında uygulamanız daha kolay olacak. Şimdi Css’in etkidiği Html etiketlerini hangi özelliklerini değiştirdiğini görelim.

    Böylelikle her sayfada stil özellikleri tanımlamamış, başlangıçta tanımladığımız stil özelliklerini kullanarak hem koddan tasarruf etmiş oluruz hem de paradan :) Biz bundan sonraki tüm Stil Şablon örneklerimizdeGlobal Stil Şablonu kullanacağız. Bu yüzden

Css ile Html dosyalarımız beraber olacak böylece de konuyu kavrama ve anında uygulamanız daha kolay olacak. Şimdi Css’in etkidiği Htmletiketlerini hangi özelliklerini değiştirdiğini görelim


Kategoriler : Css
Etiketler : css dersleri

Webbilgileri.com' da bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız. Ders Ekle linkmizi kullanabilirsiniz.
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :