Iliskisel Veri Modelleri

Su anda kullanilan veri tabanlarinin çogu iliskisel veri modeline daha çok destek verirler. Bu modelde alakali veriler tablolar içinde saklanir. Ayrica tablolar arasinda degisik türde iliski kurulur. Iliskiler kurulurken birincil anahtar (Primary key) ve yabanci anahtarlar (Foreign Key) kullanilir. Anahtar alanlar sayesinde indeksleme (indexing) yapma olanigi sunan iliskisel veri tabanlarinda erisim ve islemler daha hizli yapilabilir. Iliskiler ve onlarin temsilleri olan tablolardan olusan veri modelleri ilk olarak 1970 yilinda Codd tarafindan ortaya atilmistir. Iliskisel veri modelleri formüle edilirken, veri yönetimi ihtiyaçlarini karsilayabilmek için iliskinin matematiksel teorisi, mantiksal olarak genisletilmistir.73 Iliskisel veri modellerinde kullanilan tek yapilandirma araci iliskidir. Iliskinin tanimi, veri tabani iliskilerinin zamana bagli olmasi disinda, matematiksel tanimi ile aynidir. Yani, bir veri tabani iliskisinde satirlar, eklenebilir, degistirilebilir ya da düzeltilebilir. Asagidaki örneklerde büyük harflerle yazilan ifadeler iliski isimlerini, parantez içindeki ifadeler de tanim kümesi isimlerini göstermektedir.


     Veri üzerinde yapilacak islemler için, iliskisel veri modellerinde üç tip dil kullanilir. Birincisi, matematikteki iliskisel islemlere dayanir. Bu tip dillere örnek olarak INGRES ve QUEL verilebilir.


     Ikinci tip dil, görüntü yönelimlidir. Bosluk doldurma yöntemiyle çalisir. Örnegin, QBE (Query By Example) ve CUPID bu tür dillerdendir.


     Üçüncü tip dil, haritalandirma yönelimli dildir. Bu tip diller, bilinen bir özniteligin ya da öznitelik kümesinin, aranan bir özniteligin ya da öznitelik kümesinin üzerinde, bir iliski yoluyla haritalandirilmasi prensibiyle çalisir. Örnegin, yapisal sorgulama dili bu tip bir veri dilidir.Asagidaki gördügünüz resimde büyük harflerle yazilan ifadeler iliski isimlerini , parantez içindeki ifadelerde tanim kümesini göstermektedir.


     Yukarida gördügünüz satirlar basit bir hastane veri tabaninin iliskisel semasini göstermektedir.Iliskisel sema iliski isimlerinin ve karsilik gelen tanim kümesi isimlerinin listesidir.


Kategoriler : Veri Modelleri
Etiketler : Veri Modelleri

Webbilgileri.com' da bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız. Ders Ekle linkmizi kullanabilirsiniz.
0 Adet Yorum Bulunmaktadır.
« » 
Makale hakkındaki yorumlarınız ?
Yazan :
Başlık :
Tarih :
Sorununuz :
Güvenlik Kodu :